V sobotu 6. dubna 2019 jsme uspořádali brigádu na dnes již nepoužívané bažantnici. Počasí, ač chvílemi větrné, nám vcelku přálo, mohli jsme se směle pustit do práce. Jednalo se převážně o spálení starého dřeva, rozebrání bývalého oplocení a vytřídění a odvezení železného a nebezpečného odpadu.

Zvládli jsme toho spoustu - podívat se můžete zde - i přes to jsme si vědomi toho, že nás tu ještě spousta práce čeká... ;-) Díky všem, kteří přišli pomoci!

Petra Nývltová 

V sobotu 2. března 2019 se v sále havlovického kulturního domu uskutečnil myslivecký ples. Na hosty tohoto bálu čekal nejen vyzdobený sál, ale i chutné občerstvení v podobě zvěřinové kuchyně i drobných lahůdek, bohatá tombola a dlouholetá průvodkyně dobrou zábavou - hudební skupina GENY.

Celý večer byl prodchnut příjemnou atmosférou. Velkým očekáváním bylo losování hlavní ceny - divočáka - které její budoucí majitel málem ani nestihl... :-) Kolem půlnoci proběhlo také tradiční losování tomboly, které s blížícími se atraktivními cenami nabíralo na dramatičnosti.

Jsme velice rádi, že se i letošní ples tak skvěle vydařil a již nyní se těšíme na další setkání s vámi se všemi zase příště! Na fotodokumentaci z plesu se můžete podívat zde, pakliže by vás zajímaly plesové přípravy, klikejte zde

Petra Nývltová

V sobotu 19. ledna 2019 jsme se se svými hosty sešli na Tylově paloučku, kde jsme pořádali naháňku na černou zvěř. Po výborné bramboračce na zahřátí - rtuť teploměru byla ráno velmi nízko - byl uspořádán tradiční nástup, na kterém jsme byli seznámeni se všemi náležitostmi blížící se naháňky. Kromě černé zvěře jsme mohli lovit i zvěř dravou, zákonem povolenou. Naplánovány byly tři leče, z nichž první byla doslova za humny, konala se přímo v Kobylinci.

Ještě než střelci obestoupili leč, bylo slyšet velké množství ran, které padaly u sousedů ve Slatině. Doufali jsme, že také narazíme na nějaké divočáky, a naštěstí jsme na ně nemuseli dlouho čekat... Bylo uloveno celkem 5 kusů černé zvěře a jedna liška. Největší zážitek si odnesl Dušan, jako honec, který se utkal s mladou bachyňkou doslova tváří v tvář. Do dějin jistě vstoupí povel, kterým častoval svého psa: "Caruno, kde se schováváš, ty mě máš bránit!" :-) 

Následovala další leč na Spáleňáku, kde jsme sice divočáka potkali, ale jelikož to byl velký kňour, nelovili jsme ho. Posilněni velmi chutnou svačinou, přemístili jsme se nad Melicharovy oplocenky, kde jsme obestoupili poslední leč. Ač jsme se jako honci velmi snažili a prošli jsme je tam i zpátky, viděli jsme pouze dva zajíce. Žádného divočáka jsme odtamtud nevytlačili. 

Útěchou nám může být velmi úspěšná první leč a dále také příjemně strávený čas v přírodě za naprosto úžasného počasí - viz fotogalerie. Lovu zdar!

Petra Nývltová  

V sobotu 8. prosince 2018 jsme uspořádali naháňku na černou zvěř, kterou jsme zahájili snídaní v Hostinci Amerika. Po společném nástupu jsme se přemístili k Mostolince, kde nás čekala zhruba dvě a půl hodiny dlouhá první leč. Honci namasírovali svaly, střelci se po obestoupení leče pozorně připravili a naháňka mohla začít. Oproti minulým honům jsme měli mnohem větší štěstí. Asi při nás svatý Hubert opravdu stál. Povedlo se nám z leče vytlačit hned několik kusů černé zvěře. Záleželo pak na střelcích, jestli budou mít dobrou mušku. A měli... Postupně bylo uloveno 5 divočáků. 

Všichni jsme byli velmi šťastní, že se nám zadařilo. Úsměvy na rtech se rozšířili ještě více, když jsme došli na místo, kde pro nás kluci měli připravenou svačinu. Klobásky byly vynikající a jako pišingr rakvička se šlehačkou... Prostě lahoda! Občerstveni a posilněni, vrhli jsme se do druhé leče. Ačkoli jsme několik divočáků zvedli a vytlačili z leče ven, nepodařilo se žádného ulovit. Po výřadu a oficiálním ukončení honu jsme se přesunuli do tepla, kde následovala zábava v podobě poslední leče.

Veškeré veselí odstartovala výborná zvěřinová svíčková, kterou vystřídalo předání glejtu Jardovi Prouzovi jako králi honu. Podařilo se mu ulovit hned dva kusy černé zvěře. Následoval myslivecký soud v celé své kráse. Duo Grulich - Formánek se postaralo o parádní zábavu. Odsouzen byl v prvé řadě náš hospodář, ihned po něm přišel na řadu předseda, jelikož se nám jako honec v leči ztratil... :-) Dále mohu jmenovat odsouzení za to, že je v lese hodně stromů - střelci kvůli tomu nemohli divočáky řádně trefovat, odsouzení za velmi drzý tip na výsledek dnešního honu - ten tip byl pouze jeden, na lístku se kulatila zavrženíhodná nula (dotyčný prý vycházel z osobní zkušenosti...), našlo se také odsouzení za pošetření si rány na příště a mnoho dalších, za která bylo nutné se obhájit. Celý večer vyvrcholil tombolou, jejíž hlavní cenou bylo sele, které po chvíli napětí našlo svého výherce - Čendu z Libňatova.   

Všem zúčastněným velmi děkujeme za příjemně prožitý den, jehož obrazovou dokumentaci můžete shlédnout ve fotogalerii. Lovu zdar! 

Petra Nývltová

 

   

V sobotu 24. listopadu 2018 se uskutečnil další hon na kachny, po jehož skončení nás čekala naháňka na černou zvěř. Po nástupu, který se uskutečnil na louce pod truhlárnou, se nám v první leči u řeky zadařilo. Přívětivě se tvářilo také počasí. Ačkoli bylo pod mrakem a dosti pošmourno, zatím nepršelo... Vnímavý čtenář si jistě povšiml slovíčka "zatím"...

Ve druhé leči pod fermentačkou to bylo slabší, ulovili jsme pouze pár kusů. Ve třetí leči na poplužském rybníku byli všichni nachystáni zvednout počet ulovených kachen alespoň nad dvě desítky, což se nakonec povedlo. Stálo nás to však obrovské úsilí. A když píši nás, myslím tím především lovecké psy, kteří se opakovaně snažili kachny z hladiny rybníka zvednout. Ty měly na celou situaci naprosto odlišný názor... Za žádnou cenu nevystoupaly dostatečně vysoko, abychom mohli bezpečně střílet. I přes tyto peripetie se ulovilo i s předešlými lečemi celkem 29 kusů kachny divoké. 

Následoval přejezd na naháňku v Barchovinách na Kryblici. Jakmile se honci vydali do terénu, začalo nepříjemně krápat. Lesy byly promáčené od předešlých dešťů, takže z honců jsme brzy měly pěkné máčenky... I přes tyto ne úplně příznivé podmínky se nám podařilo vytlačit ven z leče divočáka, který si to raději namířil za hranici našeho revíru. Černá zvěř nám proklouzla mezi prsty, ulovili jsme alespoň jednu lišku.

Po svačině nás čekala ještě jedna, o trochu kratší leč, která však vyšla naprázdno. Na výřadu bylo celkem 30 kusů ulovené zvěře. Po slavnostním troubení a pasování pana Handlíře na krále honu jsme si vyslechli z úst našeho hospodáře malé shrnutí, které bych zde ráda parafrázovala - co dodat... kachny nám nelítaly, polívka nám skejsla, prasata nám utekla, dále už to nebudeme pokoušet, všichni jste srdečně zváni na pohoštění do Ameriky. A tam jsme se měli opravdu královsky.

Obrázky z honu si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Lovu zdar! 

Petra Nývltová

 

 

 

V sobotu 10. listopadu 2018 se uskutečnil hon na kachny s následnou naháňkou na černou zvěř. Zvuk lesnice a borlice přivítal pozvané hosty i členy našeho spolku na Tylově paloučku. Po krátkém úvodním slovu byli všichni přítomní seznámeni s plánovanými lečemi. Lovit bylo možno kachnu divokou, zvěř černou a zákonem povolenou zvěř dravou. 

První leč u řeky vyšla naprázdno, jelikož si chvíli před námi sedl k zatáčce na Závodi rybář a všechny kačeny nám vyplašil. Přesunuli jsme se tedy o kousek výš nad lávku, kde se nám podařilo ulovit celkem tři kachny. Ve třetí leči byl obestoupen rybník na Popluži, kde jsme již byli úspěšnější. Nejen že zde prokázali střelecké umění jednotliví lovci, ale spousta práce se tu našla pro lovecké psy, kteří přinášeli kachny nejen z hluboké vody, ale i z přilehlých krytin. Dohromady bylo na výřadu 33 kusů kachny divoké.

Dále následovala naháňka nad Picimberkem. Honci se rozestavěli do řady na Spáleňáku, střelci celou leč obestoupili. Byli vypuštěni psi, kteří záhy začali hlásit přítomnost divočáka v houštině. Prodírali jsme se nízkým porostem, vyplašili jsme lišku a vyhnali ven z leče jednoho kňoura, ale k ulovení těchto kusů nedošlo. Po svačině jsme se přesunuli až na samý okraj honitby za Radeč, kde nás čekala ještě jedna leč. I zde jsme narazili pouze na jednu lišku, která se prosmýkla mezi honci a odběhla pryč. Pobytové znaky černé zvěře jsme sice nacházeli, ale zvěř nikoli.

Po návratu na Tylův palouček jsme vzdali zvěři hold výřadem s plápolajícími ohni, který byl doprovázen troubením halali. Po ukončení honu jsme se přesunuli do chaty, kde jsme společně zhodnotili příjemně strávený den v přírodě nad výborným pohoštěním - viz fotogalerie. Lovu zdar!

Petra Nývltová       

Loňské řádění derecha způsobilo škody nejenom v lesních porostech, ale i na velkém množství mysliveckých zařízení. Snažíme se je postupně opravovat. Pakliže jsou ve velmi špatném stavu, stavíme úplně nová. A tak tomu bylo i v případě posedu v lokalitě U Výzkumáku. Na konečný výsledek se můžete podívat zde

Petra Nývltová

V sobotu 25. srpna 2018 uspořádal OMS Náchod Zkoušky z vodní práce ohařů a ostatních plemen, na kterých jsme měli dvojnásobnou účast. Jako na zkouškách vloh se jich zúčastnili Jan Nývlt s ohařkou Hexou a Jakub Balcar s křepelačkou Avanti.

Zatímco na zkouškách vloh byli úspěšnější prvně jmenovaní, na těchto zkouškách tomu bylo přesně naopak. Hexa na zkouškách neobstála a bude si je muset příští rok zopakovat. Zato Ava předvedla velmi dobrý výkon - se 67 body ve II. ceně si domů odvezla Potvrzení o složení zkoušky psa z výkonu. 

Moc gratulujeme a přejeme hodně úspěchů při praktickém výkonu práva myslivosti.

Petra Nývltová

V sobotu 7. července 2018 byly na Tylově paloučku uspořádány oslavy 40. výročí založení MS Barchovan. V 17 hodin byly oficiálně zahájeny úvodním slovem stávajícího předsedy spolku Jana Nývlta a předsedy OMS Trutnov Ing. Jiřího Černého. Pozvaní hosté byli z úst Honzy Kurky seznámeni s historií spolku, Jarda Grulich je obeznámil s naší honitbou a proměnami stavů zvěře v ní. Dále následovalo ocenění devíti zakládajících členů, pro které byly připraveny památeční půllitry - Jaroslav Balada, Stanislav Fendrych, Josef Jarolím, Josef Kašpar, Jan Kurka, Lubomír Medek, Karel Španěl, Zdeněk Šrol a Milan Vik.

Po skončení tohoto aktu následovaly gratulace pozvaných hostí, kterých si velmi vážíme. Dále bylo představeno nové logo našeho spolku, jelikož v dnešní době je pro Barchovan typickým zástupcem zvěř srnčí, která vystřídala dříve hojně zastoupeného zajíce.

Po celou dobu konání oslav se nám o catering staral Saša Rybak z Hostince U Lávky, jehož speciality potěšily naše chuťové pohárky. Především děti se nemohly odtrhnout od čokoládového fondue, do kterého si namáčely kousky ovoce. Pokud chtěl někdo zažít trochu adrenalinu, mohl využít svezení na koňském povozu. Okružní jízdy po Kobylinci nám zajistil pan Nývlt se svými krásnými kobylkami. Moc mu za toto zpestření děkujeme. 

Petra Nývltová

   

V sobotu 30. června 2018 se na Tylově paloučku uskutečnila další z mnoha brigád. Ta si jako svůj cíl vytyčila dodělání dlažby pod budoucím dřevníkem v novém altánu a dále také celkový úklid Tylova paloučku, jelikož se nám mílovými kroky přibližují oslavy 40. výročí založení našeho spolku.

Optimisté tvrdili, že do oběda máme hotovo... :-) Toto tvrzení sice nebylo úplně pravdivé, oběd byl opravdu pozdní, ale hotovo máme. :-) Jak nám to šlo celé od ruky si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Petra Nývltová

V sobotu 5. května 2018 uspořádal OMS Náchod zkoušky vloh v Šonově u Nového Města nad Metují. Z našeho spolku se jich zúčastnili dva vůdci - Jakub Balcar s Avanti a Jan Nývlt s Hexou. V příjemném prostředí Hostince Ve Statku proběhla prezence všech přihlášených, samotný slavnostní nástup se konal u nedalekého rybníka. Zde byli představeni hlavní rozhodčí pro ohaře a ostatní plemena. Libé zvuky lesnice pak daly signál všem účastníkům, aby se rozjeli do honitby k vlastnímu plnění zkoušek.

Psi podávali v příjemném jarním počasí velmi dobré výkony, i když se pro stále se snižující počty drobné zvěře setkávali i s vypouštěnou zvěří. Ve skupině ohařů získaly tři feny stejné bodové ohodnocení, mezi nimi i Hexa. O celkovém umístění nakonec rozhodoval věk, díky kterému se umístila na té nejvyšší příčce a přivezla si domů pohár za první místo. Získala 225 bodů - I. cena. Ani Avanti se nenechala zahanbit a s krásnými 163 body vybojovala ve skupině ostatních plemen I. cenu.

Oběma vůdcům patří velká gratulace. Přejeme jim hodně zdaru v další kynologické práci.

Petra Nývltová